Arhiv

 

ŠOLSKO LETO 2014/15

GRADIVO NA TEMO VREDNOTE

Ena izmed prednosti branja je tudi ta, da nekatere knjige nosijo bogata sporočila. Pripravili smo seznam knjig, ki nam “dajo misliti”. Dostopen je na spodnji povezavi.

Gradivo na temo Vrednote

babica-barabicakrive so zvezdemali lunin vranon je posebendecekvevericek

 

 

 

 

KAKO SO SE UČILI NEKOČ

V mesecu novembru 2014 smo na šoli praznovali pomembno obletnico: 170 let šolstva na Dobrovi in 40 let zgornje šole. Ob tej priložnosti smo želeli naše učence seznaniti s tem, kakšne knjige so imeli njihovi predhodniki. Povabili smo  tretješolce in jim pokazali najstarejše knjige iz naše knjižnice, ki so ji včasih rekli bukvarnica. Otroci so se začudili ob dejstvu, da so pred več kot sto leti v celem šolskem letu kupili za šolo le pet knjig: tri za učitelje in dve za otroke. Skupaj smo ugotovili, da smo lahko veseli, da živimo v času, ko v naši knjižnici vsak mesec dobimo kar nekaj novih in lepih knjig.

Učenci so si pogledali tudi  berila oz. čitanke, ki so jih otroci uporabljali po 2. svetovni vojni. Ugotovili so, da so njihovi učbeniki, ki jih uporabljajo sedaj, veliko lepši. Nato so  se preizkusili še v lepopisju, za katerega pa smo ugotovili, da jim ne gre tako dobro kot njihovim predhodnikom. Učiteljica Vesna je (malo za hec) izdelke tudi ocenila. Ker je upoštevala stroge kriterije, kot so veljali v starih časih, ocene niso bile tako dobre, kot so jih učenci navajeni, saj je bila najboljša ocena -5, pa še to si je prislužila le ena učenka 🙂

TEDEN OTROKA: KNJIŽNIČAR ZA EN DAN

Na naši šoli je že tradicija, da se učenci v tednu otroka za en dan preizkusijo kot učitelji, ravnatelji, svetovalni delavci, kuharji… Tudi letos so imeli to možnost in štrije učenci so tako za en dan postali tudi knjižničarji. V tem poklicu so se preizkusili Lucija Stopar, Iris Mrzlikar Lukunič, Manca Marinko in Andraž Turk. V knjižnico smo povabili učence nižjih razredov, ki so najprej poslušali pravljico, nato pa so jim starejši učenci predstavili poklic knjižničarja. Povedali so jim, kaj je treba narediti s knjigo, preden pride na knjižno polico. Najprej moramo presoditi, ali je knjiga za nas sploh primerna. Včasih je dovolj, da jo prelistamo, včasih pa jo odnesemo domov, da jo najprej preberemo, v nekaterih primerih se posvetujemo tudi s sodelavci. Ko se odločimo, da bo knjiga naša, jo je treba najprej vpisati v računalnik. Naši knjižničarji so otrokom povedali, katere podatke je treba vpisati, nato so pokazali tudi zaščitno folijo, s katero knjige zalepimo. Nato so skupaj z otroci knjige še požigosali z žigom šolske knjižnice ter na knjige nalepili nalepke. Ob zaključku so učencem nižjih razredom še pomagali pri izbiri knjig ter jim knjige izposodili. Obojim, tako mladim knjižničarjem, kot tudi učencem, ki so prišli na obisk, je bila ta, nekoliko drugačna ura v knjižnici zelo všeč.

 

ŠOLSKO LETO 2013/14

APRIL – MESEC KNJIGE

April je tisti mesec, ki mu radi rečemo tudi mesec knjig, saj drugi dan aprila praznujejo otroške knjige, 23. aprila pa je svetovni dan knjige in avtorskih pravic. To je čas, ko svet obkroži poslanica o branju, knjigah in otrocih.

V letošnji poslanici se irska avtorica Siobhan Parkinson  sprašuje o tem, od kod pisateljem zamisli. Kot ugotavlja, so zgodbe plod pisateljeve domišljije, a domišljija vsakega človeka je sestavljena drugače. In ker vemo, da imamo domišljijo prav vsi, vabimo naše učence, da jo izrazijo in pokažejo tudi drugim.

Letošnja bralno spodbujevalna akcija, ki jo je pripravila Slovenska sekcija za mladinsko književnost, spodbuja k branju knjig, povezanih z zgodovinsko tematiko. Na naši šoli smo se odločili, da učencev ne povabimo le k branju, ampak tudi k  ustvarjanju.

Dragi učenci,

vabimo vas torej, da sodelujete v natečaju z naslovom V ZGODBAH JE SKRITA ZGODOVINA. Napišite spis, lahko tudi strip ali pesem, v katerem se boste, v svoji domišljiji seveda, preselili nazaj v zgodovino.

K ustvarjanju vabljeni učenci, od 3. do 9. razreda. Vaše izdelke pričakujemo do konca aprila. Oddate jih lahko v knjižnico.

 

Pismo otrokom vsega sveta  (letošnja poslanica)

več o Slovenski sekciji za mladinsko književnost

 

KNJIŽNA ČAJANKA (28. in 29.1. 2014)

IMG_6322Tudi letos smo v zadnjih dneh januarja, ko je sneg končno poskrbel za pravo vzdušje, starše učencev prve triade povabili na že tradicionalno knjižno čajanko. Ob čaju in piškotih je pogovor tekel o knjigah: o tem, kakšno bogastvo dajemo otroku s tem, da mu beremo in ga za branje navdušimo, katere so tiste knjige, ki so na nas in naše otroke naredile vtis… Starši so se lahko tudi seznanili z otroškimi knjigami, ki so izšle v zadnjem času in si zaslužijo posebno pozornost.

Ena izmed takšnih je slikanica Ime čarobnega drevesa, ki so jo poslušali učenci na svoji čajanki, ki so jo imeli skupaj z učiteljicama Barbaro Burjak in Nino Jakop. Bili so zelo ustvarjalni, saj so v kratkem času za svoje starše pripravili prijetno presenečenje, zaigrali so jim pravljico in poskrbeli, da zdaj tudi starši vedo, da se čarobno drevo sredi Afrike imenuje Bodžabi.

IŠČEMO NAJBOLJŠO PESEM NA TEMO KNJIGA

Letošnji mednarodni dan otroških knjig, 2. april, nas spodbuja k prebiranju pesmi, zato želimo tudi vas, učenci, spodbuditi, da preizkusite svojo pesniško žilico in napišete pesem na temo knjiga. Oddate jo lahko v knjižnico do petka, 19. aprila 2013, ob svetovnem dnevu knjig, 23. aprila pa bomo razglasili zmagovalca.

Poslanica ob mednarodnem dnevu otroških knjig

 

ŠOLSKO LETO 2012/13

OBISKALI SMO 28. KNJIŽNI SEJEM

Naši učenci so obiskali osrednjo slovensko prireditev,  namenjeno knjigi: Slovenski knjižni sejem v Cankarjevem domu v Ljubljani.  V sredo, 21.11.2012 smo knjižni sejem obiskali z učenci knjižničarskega krožka, ki ga letos sestavljajo sami  fantje iz 6.a razreda. Odločili smo se, da se najprej udeležimo Vesele šole z  znanim stand-up komedijantom Boštjanom Gorencem Pižamo. Naši fantje so se odlično izkazali in pravilno odgovarjali na zastavljena vprašanja ter si tako prislužili kar nekaj nagrad. Nato smo se udeležili šolskega knjigosleda, na katerem nas je študentka bibliotekarstva popeljala po nekaterih stojnicah založb. Zagotovo zelo zanimiv za naše fante pa je bil čas, ko so si sejem lahko tudi sami igledali ter obogatili svojo domačo knjižnico za nekaj novih knjig. V tem času so srečali tudi nekaj znanih slovencev, med katerimi so bili predsednik Slovenije, dr. Danilo Türk,  priljubljena pisatelja Primož Suhodolčan in Matjaž Pikalo, pa še bi lahko naštevali.

V četrtek, 22.11.2012 pa smo na knjižni sejem peljali še razred, ki zelo zavzeto bere in obiskuje našo šolsko knjižnico, to je 3.b razred. Na sejem smo se odpravili po pouku kar s primestnim avtobusim, kar se je otrokom zdela posebna dogodivščina. Najprej smo se udeležili šolskega knjigosleda, na katerem smo si pod vodstvom študentov bibliotekarstva ogledali nekaj stojnic. Na eni izmed njih nam je ustvarjalec stripov Santiago Martín predstavil svoj novi strip Ljudožerci, dekleta so obiskale stojnico, ker nam je Emilija Pavlič, avtorica kuharskih knjig za otroke predstavila svojo novo knjigo ter povedala, kako je pomembno, da zdravo jemo. Premalo časa smo imeli, da bi si lahko ogledali stojnice vseh založb, saj nas je kmalu čakala predstavitev nove knjige založbe Miš  z naslovom Jezerce na robu. Knjigo sta nam predstavili avtorica Ifigenija Simonović ter Manca Košir, na koncu pa so učenci knjigo z avtoričinim podpisom tudi prejeli.

 

SEZNAMI ZA BRANJE 2012/12

Bralna značka 2012-13

Domače branje 2012-13

Cankarjevo priznanje 2012-13

28. KNJIŽNI SEJEM (sreda, 21.- nedelja, 25.11.2012 ) od 9.00-20.00

 

Tudi letos v prostorih Cankarjevega doma organizirajo osrednjo nacionalno prireditev, namenjeno knjigi in vsemu, kar je povezano z njo. Vsako leto razstavne prostore slovenskih založb in bogat spremljevalni program obišče več kot 35.000 ljubiteljev knjig in branja – od najmlajših bralcev v organizaciji vrtcev in šol ali v spremstvu staršev do prekaljenih bralcev vseh starosti.

Tudi nekateri učenci naše šole se bodo udeležili knjižnega sejma. V sredo bodo knjižni sejem obiskali učenci knjižničarskega krožka, v četrtek pa učenci 3.b razreda.

Knjižni sejem spremlja tudi bogat kulturni program. Več o tem si lahko preberete na povezavi:

http://www.knjiznisejem.si/

KNJIŽNIČAR ZA EN DAN V TEDNU OTROKA

V tednu otroka, od 1.- 5. oktobra so imeli učenci naše šole posebno priložnost. Nekateri so za en dan postali učitelji, kuharji, hišniki, ravnatelji, čistilci, dva med njimi pa tudi knjižničarja. To sta bila Martin Oven iz 4.a razreda in Manca Koritnik iz 8.a razreda. Spoznala sta nekatere izmed stvari, ki jih počne knjižničarka.

Ob tej  priložnosti smo v knjižnico povabili učence prvih razredov, ki so se kar začudili, ko jih je za izposojevalnim pultom pozdravil Martin oz. Manca. Naša dva knjižničarja sta otrokom  najprej prebrala pravljico O kralju, ki ni hotel pospravljati, nato pa so se ob sličicah pogovorili o tem, kakšna so pravila v knjižnici, kako ravnamo s knjigami…

Učencem sta še vrnila in izposodila knjige, nato pa še malo poskrbela za ureditev knjižnice, tako da sta vrnjene knjige pospravila na svoja mesta. Oba sta tudi spoznala, kaj vse je potrebno, da se nova knjiga, ki jo dobimo v knjižnico, znajde na polici: knjigo je treba vpisati v računalnik, jo ožigosati z našo štampiljko, nalepiti nalepko knjižnice in jo zaviti s samolepilno folijo.  Oba sta se kot knjižničarja zelo dobro izkazala.

Da pa ne bi bila v tem posebnem tednu knjižničarja le dva učenca, smo se odločili, da za knjižni pult postavimo še tisti razred, v katerem je največ učencev izrazilo željo, da bi bili radi za en dan knjižničarji, to je 4.b razred, v katerem je veliko navdušenih bralcev.  V  petek, 5. oktobra smo jih tako  povabili v knjižnico, kjer sta jim knjižničarka in učiteljica najprej prebrali pravljico O treh grahih, nato pa so se tudi oni preizkusili za izposojevalnim pultom. Vsak je svojemu sošolcu izposodil knjigo in nad tem so bili prav navdušeni. Kot kaže, bomo imeli v prihodnosti še veliko knjižničarjev.

 

VABILO – KNJIŽNIČARSKI KROŽEK

Kaj bomo počeli?

 

  • Podrobneje spoznali ureditev knjižnice, izposojo, obdelavo knjig, vzajemni katalog Cobiss
  • pripravljali razstave v knjižnici, izdelovali plakate
  • brali mlajšim učencem v opb-ju
  •  krasili knjižnico (za novo leto…)
  • brali in se pogovarjali o knjižnih novostih, priporočali v branje dobre knjige
  • organizirali izbor za Mojo naj knjigo
  • sodelovali pri projektu Evropska vas
  • pa še kaj zanimivega

 

Srečevali se bomo ob torkih od 7.30-8.15 (možna je tudi menjava termina).

Vabljeni učenci od 6.-9. razreda!

 

Prijave sprejema knjižničarka Zvonka Španger

 

VABILO-VESELA ŠOLA

ČE TI JE VŠEČ, DA:

  • se seznanjaš s koristnimi spletnimi stranmi,
  • treniraš možgane in se na zabaven način naučiš več,
  • se uriš v angleščini in nemščini,
  • brusiš svoje sposobnosti reševanja nalog in razumevanja,
  • širiš svoje znanje,
  • rad delaš na računalniku,

potem je VESELA ŠOLA prava stvar zate.

Vabljen enkrat mesečno, vsako tretjo sredo v mesecu od 7.30-8.15 v računalniško učilnico, kjer bomo reševali naloge z različnih področij. Spomladi nas čaka najprej šolsko tekmovanje, tisti najbolj uspešni pa se bodo uvrstili na državnega. Vabljeni učenci od 7.-9. razreda!!!

Več informacij o veseli šoli najdeš na povezavi http://www.veselasola.net/

Prijavi se do 13.10.2012 pri knjižničarki Zvonki Španger.

 

 ŠOLSKO LETO 2011/12

NOČ V KNJIŽNICI

Letos smo že četrtič organizirali noč v knjižnici. Odločila sem se, da tokrat povabimo najbolj pridne bralce iz 2. in 3. razredov, odločitev o tem, kdo si to zasluži, pa sem prepustila razredničarkam, ki otroke najbolje poznajo. Otrokom smo za to posebno nagrado povedali že jeseni in ko smo ob zaključku bralne značke povedali, kateri so izbranci, so bili zelo veseli in prav težko so že čakali na petek, 18. maja.

Da je bila odločitev za najbolj pridne bralce prava, sva z učiteljico Barbaro Burjak videli že, ko smo se zbirali. Prav vsi otroci so takoj, ko so prišli v knjižnico, pohiteli med police in se zatopili med knjige. Nato so poslušali še učiteljico, ki jim je brala nove zgodbe o Petru Nosu, pozneje pa še zgodbe iz knjige Kako je Oskar postal detektiv. Knjiga je pri nas trenutno med najbolj iskanimi, saj nas je pred kratkim obiskal njen avtor, Andrej Rozman Roza.

 Po branju in igranju družabnih iger smo se odločili, da poskrbimo za svoje želodčke. Nekaj učencev je pomagalo učiteljici Barbari pri pripravi obloženih kruhkov, nekaj pa jih je šlo z mano v gospodinjsko učilnico. Moram reči, da me je presenetilo, kako so vsi otroci želeli pomagati, pa čeprav bi ta čas lahko izkoristili tudi za knjige ali igranje. Pravo proizvodnjo palačink smo imeli: pekli smo v treh ponvah hkrati, tako da sta bila dva zadolžena za vlivanje mase, dva ali trije so obračali palačinke, spet drugi so jih mazali z evrokremom in marmelado. Res, da je bila kakšna palačinka malo zažgana, pa malo bolj umetniška, so pa bile vse prav na debelo namazane z evrokremom. Res, prav dobro smo se zabavali.

Nato je sledila pojedina, po njej pa še malo branja in družabnih iger. Kot že lani, sva se z učiteljico tudi letos ušteli, ko sva mislili, da so otroci že zaspani. Preoblekli smo se v pižame, umili zobe in zlezli v spalne vreče. Najprej je z glasnim branjem začela učiteljica, saj sem bila sama bolj “na slabem glasu”, vendar se otroci kar niso in niso mogli umiriti. In tudi potem, ko smo ugasnili luč in sem ob nočni lučki glasno brala sama, se nekatere očke kar niso mogle zapreti.

Kljub temu, da smo pozno zaspali, zjutraj nismo prav nič pozneje vstali. Nekateri so se zbudili že ob 5h. Še dobro, da so imeli na izbiro veliko knjig in tako niso zbudili tistih, ki so še spali. Nato je sledil zajtrk, po tem pa še presenečenje. Založba Miš nas je obdarila s knjigami in tako smo pripravili srečelov, na katerem je čisto vsak otrok v spomin na naše druženje prejel knjigo.

Prepričana sem, da si bodo otroci to noč dobro zapomnili. Upam, da bodo ostali navdušeni bralci in kdo ve, morda bomo prav z njimi še kdaj pekli palačinke in brali knjige pozno v noč.

Knjižničarka Zvonka Španger

VTISI:

Všeč mi je bilo, ko sem spala v knjižnici, še posebej to, da smo brali knjige in pekli palačinke.

Maša Dolničar

V knjižnici sem se imela zelo lepo. Najbolje mi je bilo, ko smo zvečer pekli palačinke. Spala pa sem zelo malo, zaspala sem ob enih, zbudila pa sem se že ob 6h.

Julija Balkovec 3.a

Komaj sem čakal na ta dan. Za večerjo smo spekli palačinke in naredili obložene kruhke. Potem smo se igrali družabne ige, brali knjige in poslušali zgodbe pozno v noč. Naslednje jutro smo imeli srečelov in vsi smo dobili knjige. Ta noč v knjižnici mi bo ostala v zelo lepem spominu.

Luka Pečan, 3.b

Všeč mi je bilo, ker smo bili zelo dolgo budni, ker smo pekli palačinke in brali zanimive pravljice. Jaz sem bral knjigo Skrivnostni ferrari. Med pravljicami, ki sta nam jih nam brali učiteljica in knjižničarka, sem najraje poslušal ljudsko pravljico O jabolkih, ki pomladijo in o živi vodi. Imeli smo tudi srečelov, pri katerem sem izžrebal knjigo Ana in Bučko, ki jo je napisal Tone Pavček. Bilo mi je zelo všeč.

Nejc Lango, 3.b

Zvečer smo jedli palačinke, potem pa brali knjige. Zjutraj smo zelo zgodaj vstali. Za zajtrk smo imeli rogljičke in palačinke. Nato smo imeli srečelov. Bilo mi je zelo všeč.

Nace Koprivec, 3.b

 Na noči v knjižnici mi je bilo zelo všeč, ker smo bili dolgo pokonci. Učiteljica Barbara in knjižničarka Zvonka sta nam brali pravljice do pozne ure. Najbolj mi je bilo všeč to, da smo lahko veliko brali. Pomagal sem pri palačinkah – zelo na debelo sem jih namazal z evrokremom. Pri srečelovu sem zadel zelo lepo nagrado: knjigo o glasbilih, ki ima zraven tudi cd. To noč si bom za vedno zapomnil.

Matevž Kastelic, 3.b

Otroci so težko pričakovali dan, ki je obetal pravo pustolovščino – noč v knjižnici. Priprave so potekale cel teden, pogosto se je v učilnici pogovor vrtel okrog knjižnice, vsakokrat ko sem koga od srečnih nagrajencev srečala kje na šoli, je beseda nanesla na isto temo – kdaj bo že tu petek, ko bomo prespali v knjižnici! Končno je napočil ta dan in v knjižnici smo se zbrali z velikimi pričakovanji ter otovorjeni s spalnimi vrečami, odejami, blazinami … in še s čim. Le knjig nismo prinašali s seboj, saj so polne knjižne police omogočale izbor po trenutnem navdihu.

Vse se je začelo z branjem, ki se je nadaljevalo, dokler nismo vsi pospali. Vmes so bili seveda še zanimivi pogovori, družabne igre in peka palačink, ki smo jih pojedli za večerjo, pa obloženi kruhki in še kaj … jutro pa se je spet začelo s knjigo.

V prijetni družbi, ki jo povezuje ljubezen do pisane besede in dobrih prijateljic knjig smo preživeli imeniten večer in se prebudili v sončno jutro, ki so ga še polepšali zadovoljni obrazi, za piko na i pa še srečelov, ki je vsakemu nagrajencu poleg lepih doživetij prinesel še knjigo … v lep spomin.

Učiteljica Barbara Burjak

fotografije

 MALE SIVE CELICE

V ponedeljek, 16.4.2012 so imeli naši učenci še zadnje tekmovanje v  Malih sivih celicah. Tokrat so nas zastopali Lara Rems, David Rozman in Alenka Gosarič. Tekmovali so z OŠ Rakek in pokazali veliko znanja, saj so skoraj do konca vodili. Žal se je v zadnjem delu oddaje sreča obrnila k nasprotnikom in tako se naši tekmovalci  niso uvrstili naprej. Kljub temu smo z njihovim rezultatom zelo zadovoljni, saj so se uvrstili med 16 najboljših ekip v Sloveniji. Lara, David, Alenka in seveda Manca, ki je sodelovala na prejšnjih tekmovanjih: ČESTITAMO!

Posnetek oddaje si lahko pogledate tukaj.

MOJA NAJ KNJIGA

Tudi letos smo na šoli izbirali Mojo naj knjigo. Posebej so glasovali učenci od 1.-4. razreda in posebej starejši učenci. Izkazalo se je, da imajo najmlajši najraje zbirko Grozni Gašper, med starejšimi pa je največ glasov prejela zbirka Miki. Na prireditvi ob kulturnem dnevu smo izžrebali dva nagrajenca, ki sta prejela knjigi iz omenjenih zbirk. To sta Hanna Košec iz 3.a razreda in Luka Korenčan iz 7.b razreda. Čestitamo!

Moja naj knjiga: 1.-4. razred

1. Francesca Simon: GROZNI GAŠPER

2. Adam Blade: LOV NA POŠASTI

3. Anna Casalis: MIŠEK TIP

4. Herge: TIN TIN

5. Dav Pilkey: KAPITAN GATNIK

 

Moja naj knjiga: 5.-9. razred

1. Miki Muster: MIKI

2. Francesca Simon: GROZNI GAŠPER

3. Desa Muck: ZBIRKA BLAZNO,

Herge: TIN TIN,

Enid Blyton: zbirka PET PRIJATELJEV,

Bogdan Novak: LOVCI NA PETARDARJE,

Vid Pečjak: DREJČEK IN TRIJE MARSOVČKI

MALE SIVE CELICE

Uspelo nam je. V  soboto,  11. februarja ob 9.05 ste lahko  na TV SLO 1 spremljali  naše odlične tekmovalce Manco, Alenko in Davida ter njihove navijače. Pomerili so se z učenci OŠ E. Vatovec Prade Koper in prepričljivo zmagali. Bravo naši!

Naše sive celice bomo urili tudi v prihodnje, saj nas v aprilu čaka nova preizkušnja.

Posnetek oddaje Male sive celice si lahko pogledate na spodnji povezavi.

Povezava do posnetka

DVE KNJIŽNI ČAJANKI ( 26.1. in 27.1.2012)

V četrtek, 26.1. in petek 27. 1. 2012 smo starše učencev od 1. do 3. razreda povabili na že tradicionalno knjižno čajanko. Starši so bili v knjižnici, kjer so se seznanili z novejšimi kvalitetnimi otroškimi knjigami ter ob čaju in piškotih govorili o branju.

Otroci so medtem imeli svojo čajanko z učiteljico Barbaro Burjak. Poslušali so pravljico, ustvarjali, nato pa svoje starše razveselili z igrico Zajček in repa. Oba večera sta minila v sproščenem vzdušju, veseli pa smo bili, da se je vabilu na knjižno čajanko odzvalo toliko staršev in otrok. Med obiskovalci je bilo namreč 29 staršev in 35 otrok.

Seznam predstavljenih knjig

VABILO NA KNJIŽNO ČAJANKO

Spoštovani starši učencev od 1. do 3. razreda!

Vljudno vas vabimo na našo 5. knjižno čajanko, na kateri bi vam radi predstavili kakovostne otroške knjige. Če se želite seznaniti z njimi in obenem ob čaju in piškotih poklepetati z ostalimi starši, pridite v četrtek, 26.1.2012 ali v petek, 27.1.2012 ob 17.30 v šolsko knjižnico. Ker bi radi vnaprej vedeli za okvirno število udeležencev, vas prosimo, da do petka, 20.1.2012 vrnete izpolnjeno prijavnico, ki so jo prejeli vaši otroci.  Čajanka je namenjena staršem, lahko pa pripeljete tudi otroke, ki bodo medtem poslušali pravljico in ustvarjali z učiteljico Barbaro. Lepo povabljeni,

knjižničarka Zvonka Španger in učiteljica Barbara Burjak

NAVAJANJE LITERATURE

Sedmošolcio so preživeli nekoliko drugačno uro zgodovine, kot običajno. Grško mitologijo so spoznavali preko različne literature v šolski knjižnici. Ob tem sva jih z učiteljico opomnili na pravilno navajanje virov, pri katerem je potrebno upoštevati določena pravila. Načinov navajanja literature je več, mi smo uporabljali sledečega:  Pravila za navajanje literature

PRAZNIČNI DECEMBER V ŠOLSKI KNJIŽNICI

V decembru je v naši knjižnici  drugače kot običajno.  Ugasnemo luči, prižgemo dišeče svečke in prisluhnemo zimskim pravljicam. Da je vse drugače kot ponavadi, pa poskrbimo še tako, da zamenjamo knjižničarko z dekleti, med katerimi se bo morda katera še  odločila, da to postane. Torej, dekleta, ki obiskujejo knjižničarski krožek, postanejo pravljičarke, ki otroke iz podaljšanega bivanja razveseljujejo z zimskimi pravljicami.

ZLATE HRUŠKE 2011

Pionirska knjižnica – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo vsako leto pripravi seznam najboljših knjig za mladino, ki so izšla v preteklem  letu  in jim podeli priznanje Zlata hruška.  V šolski knjižnici smo pripravili razstavo zlatih hrušk, da pa nam bo v prihodnje laže najti tiste najboljše knjige,  jih je naš knjižničarski krožek tudi opremili z ustreznimi nalepkami.

Zlate hruške 2011

27. SLOVENSKI KNJIŽNI SEJEM (23.-27.11.2011)

Sejem, ki poteka v Cankarjevem domu v Ljubljani, bo za obiskovalce odprt od srede, 23., do nedelje, 27. novembra 2011, od 9. do 20. ure. Vstop je prost.  Več o tem najdete na spodnji povezavi:

http://www.knjiznisejem.si/

KULTURNO-TEHNIČNI DAN ZA SEDMOŠOLCE

V petek, 18. novembra 2011 smo imeli sedmošolci kulturno – tehnični dan. Najprej smo obiskali knjižnico Prežihov Voranc na Viču, nato pa Center za civilno zaščito in reševanje na Igu. Knjižnico smo obiskali v okviru projekta Rastem s knjigo, ki poteka po celi Sloveniji z namenom spodbujanja kvalitetnega branja in obiskovanja knjižnic. Knjižničarka je najprej predstavila knjižnico in dejavnosti, ki se odvijajo v njej, spregovorila je o tem, kako so se razvijale knjižnice, katere vrste knjižnic poznamo… Ogledali smo si tudi posnetek s predstvitvijo knjig Dese Muck, Blazno resno o šoli. To knjigo smo nato vsi sedmošolci tudi prejeli. Na obisk knjižnice na Viču smo se pripravili že na šoli, ko nam je šolska knjižničarka predstavila Cobisss, s pomočjo katerega lahko preverimo, ali je določeno gradivo v knjižnici na razpolago.

Nato smo se odpravili na Ig, kjer smo si ogledali Center za civilno zaščito in reševanje. Izvedeli smo, kako se tam usposabljajo gasilci. Povedali so nam, kaj moramo storiti v primeru nesreče. Pomembno je, da ohraniš mirno kri in pomagaš sebi in drugim. Ko pokličeš gasilce, jim moraš povedati: kakšna pomoč je potrebna, kje in kdaj ter kakšna nesreča se je zgodila, kdo kliče, ter koliko je poškodovanih. Po končanem predavanju smo si šli ogledat poligon, kjer vadijo in se usposabljajo za gasilce. Potem smo odšli do gasilskih avtomobilov in se po 3  z  gasilskim dvigalom-nekakšno premično lestvijo dvigovali 24 metrov visoko. Po končanem tehnično-kulturnem dnevu smo se z avtobusom odpeljali domov. To je bil poučen in zanimiv dan. Še posebno zabavno je bilo, ko smo se peljali z dvižno lestvijo.

Klara Širca

OKTOBER, MESEC ŠOLSKIH KNJIŽNIC

V oktobru se je v knjižnici odvijalo kar nekaj dejavnosti. Z navdušenjem so jo začeli obiskovati naši prvošolčki, ki so si ob prvem obisku naredili čisto svoje izkaznice in naslednjič že izposodili knjigo. Knjižnico bodo obiskovali ob torkih med podaljšanim bivanjem. Z veseljem so odnesli tudi knjižni cekar, ki bo odslej potoval med njihovimi družinami.

V knjižnico so bili v tednu otroka povabljeni naši šestošolci, ki so se seznanili z ureditvijo knjižnice, spoznali so način postavitve poučnega gradiva in se preizkusili v iskanju različnih informacij . Šlo jim je zelo dobro, izkazali pa so se tudi s pesmicami, ugankami in rebusi, ki so jih napisali  na temo knjige in knjižnice.

Ob 22. oktobru, prazniku Čebelice,  so bili k nam povabljeni tudi drugo in tretješolci. Praznik Čebelice smo tokrat  posvetili Kristini Brenkovi, ki bi letos praznovala 100. rojstni dan. Zato so se učenci najprej seznanili z njenim delom, nato pa reševali knjižno uganko. Med reševalci smo izžrebali nagrajenca, Naceta Koprivca iz 3.b razreda. Da nagrade ne bi prejel en sam, pa je poskrbel knjižničarski krožek. Dekleta so za prav vsakega drugo in tretješolca naredile knjižno kazalko, ki jih bo vabila k branju in lepemu ravnanju s knjigami.Če bi o prazniku Čebelice radi izvedeli  kaj več, pa si poglejte spodnjo povezavo. >>>http://www.mladinska.com/praznik_cebelice

Posebna vzpodbuda za branje pa je Noč v knjižnici, ki se je bo letos spomladi udeležilo nekaj  naših drugo in tretješolcev, ki se bodo še posebej izkazali pri branju. To je pri nas postala že kar tradicija in prepričani smo, da se bomo tudi letos imeli super. Zato, dragi otroci, le knjige v roke in pridno berite.

SEZNAMI ZA BRANJE

Bralna značka 2011-12

Domače branje 2011-12

Angleska bralna značka 2011-12

 

 

VABILO – KNJIŽNIČARSKI KROŽEK

Kaj bomo počeli?

  • Podrobneje spoznali ureditev knjižnice, izposojo, obdelavo knjig, vzajemni katalog Cobiss
  • pripravljali razstave v knjižnici, izdelovali plakate
  • krasili knjižnico (za novo leto…)
  • brali in se pogovarjali o knjižnih novostih, priporočali v branje dobre knjige
  • obiskali knjižni sejem v Ljubljani (v mesecu novembru)organizirali izbor za Mojo naj knjigo
  •  sodelovali pri projektu Evropska vas
  •  pa še kaj zanimivega

Srečevali se bomo ob ponedeljkih 7. šolsko uro (možna je tudi menjava termina).

Vabljeni učenci od 6.-9. razreda!

VABILO-VESELA ŠOLA

ČE TI JE VŠEČ, DA

  • se seznanjaš s koristnimi spletnimi stranmi
  • treniraš možgane in se na zabaven način naučiš več
  • se uriš v angleščini in nemščini
  • brusiš svoje sposobnosti reševanja nalog in razumevanja
  • širiš svoje znanje
  • rad delaš na računalniku

potem je VESELA ŠOLA prava stvar zate.

Vabljen enkrat mesečno ob četrtkih 6. in 7. uro (možna tudi menjava termina). V računalniški učilnici bomo reševali naloge z različnih področij. Spomladi nas čaka najprej šolsko tekmovanje, tisti najbolj uspešni pa se bodo uvrstili na državnega. Nekatere učence bomo prijavili tudi na tekmovanje Abeceda (Male sive celice) in morda boš ravno ti med izžrebanimi, ki bodo sodelovali v oddaji.

Vabljeni učenci od 7.-9. razreda!!!

Prijave zbira knjižničarka Zvonka Španger

 

OBVESTILO: DOSTAVA DELOVNIH ZVEZKOV NA ŠOLO

Spoštovani starši!

Tiste, ki ste naročili delovne zvezke pri podjetju Kopija nova in ste želeli dostavo na šolo, obveščamo, da bodo naročene pakete delili v šolski avli

v sredo, 24. avgusta od 10.00-12.00 in od 15.00-18.00.

 

OBVESTILO – UČBENIŠKI SKLAD

Seznam učbenikov, del. zvezkov, šolskih potrebščin 2011-12

Spoštovani starši!

Naročilnice za učbeniški sklad, ki so jih prejeli vaši otroci, oddajte razredniku do ponedeljka, 6.6.2011!

 

 

NOČ V KNJIŽNICI 2011

 

fotografije: Noč v knjižnici

 

13.maj je bil za nekatere naše učence prav poseben dan. Pa ne zato, ker je bil to petek 13., ampak zato, ker so lahko doživeli nekaj, kar se ne zgodi prav pogosto – prespali so v knjižnici. Našo Noč v knjižnici smo sicer načrtovali že veliko prej, ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu otroških knjig, vendar je vedno prišlo kaj vmes in tako smo dan knjig praznovali z več kot enomesečno zamudo. Pa nam je vendarle uspelo.

 

Na našo že 3. Noč v knjižnici smo tokrat povabili učence 2. in 3. razredov, ki obiskujejo dramski krožek ter krožek ustvarjalne delavnice. Zbrali smo se ob 19.30 in večer začeli s čim drugim kot branjem. Nato pa smo počeli še marsikaj zanimivega: igrali družabne igre, pekli palačinke, se sladkali… Kar dolgo je trajalo, preden so se potem vse očke zaprle. Še dobro, da nam je ob tem pomagala knjiga pravljic Za devetimi gorami, ki smo jo kar temeljito predelali. O tem, kako lepo smo se imeli, prav gotovo največ povedo vtisi otrok:

 

Zelo mi je bilo všeč, ker smo spali med knjigami. Všeč so mi bile knjige, ki smo jih brali in to, da smo šli pozno spat. Slastne so bile palačinke, ki smo jih jedli za večerjo. Manca Marinko, 2.b

 

Naša ljuba knjižničarka Zvonka je napovedala, da bomo enkrat prespali v knjižnici. Dolgo sem pričakovala ta dogodek. Babici sem naročila, naj mi pripravi princes-krofe. V knjižnico sem prišla z zamudo, saj sem imela naporen nastop v glasbeni šoli. Učiteljica Barbara mi je z nasmehom odklenila šolo. Ko sem vstopila v knjižnico, me je razveselilo vzdušje med otroki. Na mizi so nas čakale slastne palačinke naše knjižničarke Zvonke, ki so me spominjale na babičine. Začutila sem, da bom to noč preživela zelo lepo. Na mizi je bilo veliko jedi. Skoraj vse smo pojedli. Še bolj „lačni“ smo bili igre in branja. Po večerji smo se igrali, nato pa si je vsak izbral knjigo in jo bral. Izbrala sem knjigo Anica in skrivnostna maska avtorice Dese Muck. Najbolj mi je bilo všeč, da sta nam učiteljici Zvonka in Barbara do ranih ur brali pravljice. Brali sta nam o princesi s steklene gore, o treh zlatih hruškah in še marsikaj. Pravljice so bile čarobne, kot je bila tista nepozabna noč v knjižnici. Ta noč mi bo za vedno ostala v spominu. Anja Šerbec, 3.b

 

Ko smo prišli, smo brali knjige. Zaspal sem zelo pozno in igral sem monopoli. Aljoša Nitić, 2.a

 

Najbolj mi je bilo všeč, da sta nam Zvonka in Barbara brali pravljice, pa palačinke so bile dobre. Ni pa bilo v redu, da smo spali samo eno noč. Eva Potrebuješ, 2.a

 

V knjižnici je bila dobra zabava, saj nisem mislil, da bi nam kdo lahko tako dolgo bral pravljice. Bilo je tudi fino, ker smo jedli dobre jedi, med najbolj priljubljenimi so bile princeske in obloženi kruhki. Všeč mi je bilo igranje družabnih iger ter listanje knjig, zlasti Guinessove knjige rekordov. Preizkusil sem, kako se spi v spalni vreči. Seveda je bilo poskrbljeno tudi za higieno, zlasti umivanje zob pred spanjem. Spremljali sta nas učiteljica Barbara in knjižničarka Zvonka. Pripeljali sta tudi svoje otroke in skupaj smo se vsi zabavali. Matevž Kastelic, 2.b

 

Bilo je super. Všeč mi je bilo branje, igranje, pa tudi hrana je bila odlična. Super je bilo, ker smo bili lahko tako dolgo pokonci. Nina Robar, 2.a

 

Zelo mi je bilo všeč. Spali smo med policami in igrali smo se bolnico. Monika in Kaja sta bili veterinarki, jaz pa zdravnica. Klemen, Neli in Nina so bili bolni. Jaz sem jih odpeljala na urgenco slikat. Manca Dolinar, 2.a

 

Všeč mi je bilo, ker sem lahko bila dolgo pokonci. Všeč mi je bilo, ko smo jedli palačinke in ker smo lahko prinesli vsak svojo sladkarijo. Lepo je bilo, ko smo poslušali pravljice. Nika Plevnik, 2.b

 

Najbolj mi je bilo všeč, ko je knjižničarka Zvonka brala knjigo. Lepo je bilo, ko smo spali na mehkih blazinah. Zarja Sušnik, 2.b

 

Najbolj mi je bilo všeč, ko smo pekli palačinke in jedli piškote. Fino je bilo, ker smo bili dolgo pokonci, čeprav smo zjutraj zgodaj vstali. Ko smo prišli, mi je bilo lepo igrati družabne igre. Tajda Logar, 2.b

 

Šli smo pozno spat in poslušali dobre pravljice. Super je bilo spanje na blazinah. Neli Schwarzmann, 2.b

 

KNJIŽNA ČAJANKA ZA DRUGOŠOLCE IN NJIHOVE  STARŠE

 

V četrtek, 10.3.2011 smo pripravili našo drugo knjižno čajanko. Tokrat smo nanjo povabili tudi otroke. Ti so imeli svojo čajanko z učiteljico Barbaro Burjak v učilnici 2.b razreda, kjer so se ob čaju in piškotih srečali s pravljico Palček  Pohajalček. Starši so bili medtem  povabljeni v šolsko knjižnico. Knjižničarka jim je predstavila nekaj kvalitetnih otroških knjig, nato pa so se skupaj pogovorili o tem, zakaj si je vredno vzeti čas za skupno branje, katere knjige so priljubljene pri njihovih otrocih ter še o marsičem. Večer so polepšali otroci, ki so  svoje starše razveselili s predstavo Palček Pohajalček.

 

Seznam predstavljenih knjig za starše drugošolcev

 

MOJA NAJ KNJIGA 2011

 

Tudi letos smo na šoli izbirali Mojo naj knjigo. Glasovali so posebej učenci od 1.-5. razreda in posebej starejši učenci. Naj knjigo smo razglasili ob kulturnem dnevu, ko smo ižrebali tudi dva nagrajenca. Knjižni nagradi sta prejela učenca Maks Božič in Karin Petrič.

 

Rezultati glasovanja:

 

1.- 5. RAZRED

 

1.Simon: Grozni Gašper

2.Pravljice o Frančku

3.Pečjak: Drejček in trije marsovčki

4.Blade: Lov na pošasti

5.Lindgren: Zgodbe o Emilu

 

6.-9. RAZRED

 

1.Mi, otroci s postaje ZOO

2.Zupan: Zgodbe o Hektorju

3.Cabot: Princeskin dnevnik

4.Novak: Lovci na petardarje

5.Barker: Blart

 

KNJIŽNA ČAJANKA ZA STARŠE PRVOŠOLCEV

 

Tudi letos smo starše naših prvošolčkov povabili na knjižno čajanko. V četrtek, 27.1.2011je v šolski knjižnici zadišalo po čaju in piškotih, ki so jih tudi tokrat z veseljem spekle učenke pri knjižničarskem krožku. Knjižničarka je staršem predstavila nekaj otroških knjig, ki si po njenem mnenju zaslužijo posebno pozornost. Izbrala je knjige, ki so v preteklih letih prejele razne nagrade, nekaj takih, ki so med otroki posebej priljubljene, za tiste, ki so z mladinsko literaturo bolj na tekočem, pa je izbrala tudi nekaj knjižnih novosti.

 

Seznam predstavljenih knjig

 

NASTOP DRAMSKEGA KROŽKA

 

V decembru je naš dramski krožek predstavil igrico z naslovom Izgubljena snežinka. Za to, da smo s svojim nastopom razveselili gledalce, so se trudili učenci 2. in 3. razredov. Nastopili so:

 

Anja Šerbec – prva snežinka

 

Vesna Zadnikar – Babica Zima

 

Luka Pečan – klovn

 

Matevž Kastelic – medo

 

Manca Dolinar – druga snežinka

 

Eva Potrebuješ – tretja snežinka

 

Nina Robar, Klemen Novak , Matjaž Kržič, Aljoša Nitić in Tim Šušteršič – otroci

 

Za scenografijo in kostume so poskrbele učenke 2. razredov: Nika Plevnik, Tajda Logar, Manca Marinko, Zarja Sušnik, Monika Čamernik, Kaja Grom, Zala Korenin in Lucija Šenk,

 

ki so ustvarjale pri krožku Ustvarjalne delavnice pod mentorstvom Barbare Burjak.

 

Plesno koreografijo je pripravila učenka 8. razreda  Aleksandra Krajnović,  predstavo je režirala Zvonka Španger, na novoletnem nastopu ji je bila v veliko pomoč učiteljica Manja Žugman Širnik.

 

Naš nastop na novoletnem sejmu si lahko pogledate na spodnji povezavi:

 

 

OBISK KNJIŽNEGA SEJMA

 

V petek, 3.12.2010, smo se učenke knjižničarskega krožka s knjižničarko odpravile na knjižni sejem. Zjutraj smo se zbrale v knjižnici in se dogovorile, kako bo potekal dan, nato je sledila vožnja do Cankarjevega doma v Ljubljani, kjer je potekal sejem. Po skupnem fotografiranju pred vhodom v stavbo, smo vstopile. S knjižničarko smo se dogovorile, kje in kdaj se dobimo in se najprej odpravile po stojnicah različnih založb. Ko si je vsaka kupila vsaj kakšno knjigo, smo se udeležile srečanja s pisateljem Dimom Zupanom. Navzoči smo mu lahko zastavili poljubna vprašanja o pisateljskem poklicu ali kakšni njegovi knjigi. Na koncu pa smo vsi dobili njegovo knjigo iz zbirke, ki govori o psu, po imenu Hektor. Knjige iz te zbirke so trenutno zelo priljubljene in jih učenci berejo za Cankarjevo priznanje. Za tem naj bi odšle na šolski knjigosled – predstavitev ponudbe založb, vendar smo izvedele, da ima isti čas predstavitev tudi pisateljica Janja Vidmar. Odločile smo se, da gremo rajši na srečanje z njo. Bilo je zelo zanimivo, veliko udeležencem je podarila tudi knjigo, če so znali odgovoriti na njena nenavadna vprašanja o slovenskih književnikih. Čas je hitro minil. Žal smo se morale v šolo vrniti pred koncem nastopa Janje Vidmar, saj nas je že čakal prevoz. Domov smo se vrnile vsaka s svojim naročjem knjig.

 

Manca Koritnik, 6.a

 

UGANKA MESECA OKTOBRA

 

Otrokove pravice

 

URNIK KNJIŽNICE 2010/2011

 

TOR, SRE: 07.30 – 09.00 in 11.30-14.00

 

PON, ČET: 7.30-9.00 in 11.30-12.45

 

PET: 7.30-12.00 in 13.00-14.00

 

Urnik za učence od 1. do 5. razreda

 

SEZNAMI ZA BRANJE

 

Angleška bralna značka 2010-11

 

Bralna značka 2010-11

 

*Seznam za bralno značko ni obvezen, je le v pomoč pri izbiri. Pomembno je samo, da učenci berejo knjige, primerne za njihovo starost.

 

Domače branje 2010-11

 

DOSTAVA DELOVNIH ZVEZKOV

 

Spoštovani starši, tiste, ki ste naročili delovne zvezke pri podjetju Kopija nova in ste želeli dostavo na šolo, obveščamo, da bodo naročene pakete delili v šolski avli V SREDO, 25. AVGUSTA OD 10.00-12.00 in od 15.00-18.00.

 

OBISK MATJAŽA PIKALA OB ZAKLJUČKU  BRALNE ZNAČKE

 

Vsi učenci, ki so na naši šoli opravili bralno značko, so bili tudi letos nagrajeni z obiskom pisatelja. Tokrat nas je obiskal Matjaž Pikalo, ki ga učenci poznamo predvsem po njegovi humoristično napisani knjigi z naslovom Luža. Svoj nastop je začel tako, da se je oblekel v nogometaško majico naše države in zapel pesmico. Zapeli smo tudi slovensko in evropsko himno. Tako je dokazal, da zna tudi peti in ne samo pisati. Zraven je igral še na harmoniko. Odpel ni samo ene pesmi, ampak je skozi celoten nastop prepeval. Prebral nam je tudi odlomek iz knjige Luža, ki jo tako rekoč pozna vsa mladina.Proti koncu je podelil še nagrado za naj bralca/ko leta, ki jo je med starejšimi učenci dobila Barbara Petrovčič, med učenci od 1.-4. razreda pa je bil kot najbralec izbran Gal Grosek. Nastop je bil zanimiv in splačalo se nam je prebrati 5 knjig in 3 pesmice, da smo se ga lahko udeležili. Matjaž Pikalo se je tudi poslovil s pesnijo in nam tako polepšal dan. Anja Setničar, 8.a

 

OBVESTILO – UČBENIŠKI SKLAD

 

Seznam učbenikov 2010/2011 V mesecu maju ali juniju boste starši prejeli naročilnice za učbeniški sklad. Tudi v šolskem letu 2010/2011 si bodo učenci učbenike izposodili brezplačno, saj izposojevalnino financira Ministrstvo za šolstvo in šport. Pogoj je le izpolnjena naročilnica, zato starši poskrbite, da naročilnice, ki jih boste prejeli, pravočasno izpolnite.

 

NOČ V KNJIŽNICI

 

V petek, 9. 4. 2010, smo se v počastitev Mednarodnega dneva otroških knjig (ki je bil 2. 4.) člani knjižničarskega, dramskega in novinarskega krožka odločili, da noč preživimo v knjižnici. Zbrali smo se ob 20.30. Vse stvari smo pustili pred vhodom in vstopili v knjižnico. Veliko nas je prineslo kaj dobrega za posladkati. Blazine smo razporedili v krogu in se usedli. Noč smo začeli z branjem poslanice ob svetovnem dnevu otroških knjig, nato pa smo dobili nalogo, da vsaka skupina predstavi knjigo, ki mu je najljubša. Reklame smo posneli in jih predvajali ter določili nagrajence za najboljšo reklamo. Nagrajenke smo bile učenke 8. razreda: Nina, Urška in Tjaša. Potem smo imeli odmor in nato program nadaljevali z oddajo Piramida. Določili smo goste in voditelja in izvedli 3 oddaje z določenimi temami. Bilo je zelo zabavno in vsem smo se prav pošteno nasmejali. Vsak zmagovalec oddaje pa je dobil posebno nagrado … slastno čokolado. Sledil je spet kratek odmor, nato pa smo se učenci dogovorili, da uprizorimo še eno oddajo Piramida, katere gostje bodo učiteljici in knjižničarka. Najprej se niso strinjale, nato pa smo jih prepričali v to s petjem raznih pesmi. Ena od teh je bila Siva pot. Končno smo lahko začeli z oddajo. Učiteljice so odigrale zanimive like, ki jim prav nič niso bili podobni. Mislim, da so se imele prav lepo in prav tako smo se imeli tudi mi učenci, ki smo se zelo nasmejali. Po koncu oddaje smo dali učiteljicam nalogo, naj pokaže vsaka svoj talent. Nekatere so nas prav šokirale (v dobrem smislu). Ves čas smo se zelo smejali. Ko je ura odbila 1.30, smo se odpravili pripraviti postelje. Blazine smo razporedili po celotni knjižnici, si pripravili vzglavnike in spalne vreče. Učiteljice so nam še več kot eno uro brale delo nizozemske avtorice Marjolijn Hof z naslovom Mama številka nič in mi smo počasi zaspali. Kar nekaj učencev pa se je pogovarjalo do zgodnih jutranjih ur, zato smo bolj malo spali, ampak smo se vseeno imeli lepo. Zjutraj smo vstali ob 8. uri. Imeli smo zajtrk in nato začeli pospravljati knjižnico. Ko smo vse pospravili, smo se počasi odpravljali domov in tako se je naš »podvig« končal. Ta noč nam bo prav zagotovo ostala v spominu. Tjaša Tavčar, 8. A

 

 

 

 

UGANKA MESECA

 

Vsak mesec učenci od 4.-9. razreda v knjižnici rešujejo knjižno uganko, ki jo sestavijo članice knjižničarskega krožka. Rešitev lahko učenci pošljete  tudi preko elektronske pošte. Uganka meseca maja:  Matjaž Pikalo april: H. C. Andersen marec: Svetovni dan poezije februar:   Matjaž Schmidt januar: Kristina Brenkova december:  Saša Vegri november: Astrid Lindgren oktober:  Jelka Reichman.

 

2. APRIL – MEDNARODNI DAN OTROŠKIH KNJIG

 

Vsako leto 2. aprila praznujemo mednarodni dan otroških knjig. Na ta  dan se je  leta 1805 rodil danski pisatelj in pesnik Hans Christian Andersen, ki ga poznamo zlasti po njegovih pravljicah kot so : Cesarjeva nova oblačila, Deklica z vžigalicami, Grdi raček, Kraljična na zrnu graha, Bedak Jurček, Vžigalnik… Vsako leto 2. aprila obide svet poslanica ene od nacionalnih sekcij IBBY in letošnjo je prispevala Španska sekcija. Poslanico je napisal Eliacer Cansino, plakat je narisala Noemi Villamuza. Poslanica ob mednarodnem dnevu otroških knjig Plakat

 

MOJA NAJ KNJIGA

 

Tudi letos smo v mesecu  januarju izbirali Mojo naj knjigo. Učenci od 1. do 4. razreda so za najljubšo izbrali zbirko  Lov na pošasti, med starejšimi učenci pa se je izkazalo, da je najbolj priljubljena knjiga Stephenie Meyer z naslovom Somrak.

 

Zmagovalni knjigi smo razglasili ob kulturnem dnevu ter takrat izžrebali tudi dva nagrajenca. Med učenci, ki so glasovali, smo izžrebali Aljaža Sečnika iz 2.a razreda, ki je prejel knjigo iz zbirke Lov na pošasti ter Pavla La Porto iz 5.a razreda, ki je prejel knjigo Somrak. Čestitamo!

 

 

 

KNJIŽNA ČAJANKA ZA STARŠE

Zelo pomembno je, da starši otrokom berejo in tega se prav gotovo zavedajo starši prvošolčkov, ki so se dne 27.1.2010 udeležili knjižne čajanke. Na čaj in piškote (ki so jih spekla dekleta, ki obiskujejo knjižničarski krožek) smo jih povabili v šolsko knjižnico. Knjižničarka jim je predstavila zajeten kup knjig, ki si po njenem mnenju zaslužijo posebno pozornost, bodisi zato, ker so to knjižne novosti, bodisi zato, ker so to nagrajene knjige ali preprosto, ker jih imajo otroci tako radi. Skupaj smo se pogovorili še o tem, kako in koliko beremo svojim otrokom ter prišli do skupne ugotovitve, da si je za to resnično vredno vzeti čas. Seznam predstavljenih knjig

PRAVLJIČNI DECEMBER V KNJIŽNICI

V decembru je pri nas zadišalo po svečkah in seveda pravljicah. Učenci prvih in drugih razredov so bili povabljeni v knjižnico, kjer so najprej prisluhnili zimskim pesmicam, nato pa jim je knjižničarka povedala pravljico Rokavička.  Nato smo se preselili na „oder“ in učenci so pravljico o dedku, ki je izgubil rokavičko, v kateri so svoj dom našle živali, še zaigrali. Ob tem so se izkazali kot pravi igralci. Kot pravljičarke pa so se izkazale tudi učenke knjižničarskega krožka, ki so učencem podaljšanega bivanja od 1. do 3. razreda v knjižnici prebirale božično novoletne pravljice. Branje odlično obvladajo, zato so jim mlajši učenci z veseljem prisluhnili.

OBISK KNJIŽNEGA SEJMA V LJUBLJANI

V petek 27.11.09 smo se s knjižničarskim krožkom odpravile na knjižni sejem v Cankarjev dom v Ljubljano. Najprej smo se udeležile šolskega knjigosleda. Voditeljica nas je peljala do stojnic različnih založb (Miš, Mladinska knjiga …), na katerih so nam predstavili svojo ponudbo ter vsebino knjig, ki so primerne za našo starost.

Sejem so spremljale tudi razne prireditve in tako smo si ogledale tudi predstavo z naslovom Dnevnik Ane Frank. Vse se je dogajalo v času 2. svetovne vojne, ko se je židovska deklica Ana z očetom in materjo zatekla v skrivališče, kjer naj bi prebivali do konca vojne. Ana ga je imenovala Hotel Skrivališče. V tem času je Ana pisala v svoj dnevnik. V skrivališču je bil tudi deček s svojo družino, s katerim se najprej ni razumela, potem pa sta se zaljubila. O tem, kaj vse se je dogajalo v Hotelu Skrivališče in ali se zgodba konča srečno ali nesrečno, lahko izveste tudi v knjigi z istim naslovom.

Po predstavi smo imele nekaj prostega časa, ko smo si še same lahko ogledale sejem. Hodile smo od založbe do založbe, si ogledovale knjige ter jih nekaj tudi kupile. Videle smo knjige v različnih jezikih, razne slikanice, knjige za mladostnike ter odrasle. Kot sem opazila, so sedaj za mlade zelo popularne knjige Stephenie Meyer: Somrak, Mlada luna, Jutranja Zarja in Mrk. Seveda smo se ustavile tudi na stojnici z bonboni in se malo posladkale. Na prizorišču so se odvijale še razne prireditve in tako smo videle čarodeja, učenci so brali pesmi Barbare Gregorič Gorenc, odvijale so se debatne kavarne…

Vse smo na sejmu zelo uživale in že komaj čakamo na naslednjega.

Tjaša Tavčar, 8.a

PROJEKT RASTEM S KNJIGO

knjiznica3V petek, 20. novembra  smo sedmošolci v okviru projekta Rastem s knjigo obiskali  knjižnico Prežihov Voranc na Viču. V knjižnici nas je sprejela knjižničarka, ki nam je najprej spregovorila o pomenu branja ter nam dala misliti z besedami: »Branje je za dušo to, kar je za telo telovadba.«. Spregovorila nam je o tem, da knjižnica ni le „skladovnica knjig“, ampak tudi pomemben kulturni center, predstavila je prostore knjižnice, spregovorila o cobissu, ki smo ga spoznali že v šoli… 20. november je dan splošnih knjižnic in tako smo imeli tudi možnost, da smo se udeležili predstavitve Dliba- – nove digitalne knjižnice. Reševali smo učne liste, ki so se na nanašali na digitalno knjižnico, sodelovali v žrebanju za mamljive nagrade, za konec pa prejeli knjigo, ki jo je napisal Dušan Čater in nosi naslov Pojdi z mano. Slednjo so v okviru projekta prejeli vsi letošnji sedmošolci.

Barbara Petrovčič, 7.b

POMAGAJMO ANŽETU Z ZBIRANJEM ZAMAŠKOV

anze_na_vozickuNa šoli smo ponovno začeli z zbiranjem zamaškov. Primerni so zamaški plastenk  sadnih sokov, mineralne vode, kremnih namazov, čistil… od olja, kisa in mlečnih izdelkov pa zaradi vonja ne, razen, če so res čisti. Zamaški naj bodo tudi brez dodatkov plute, kovine… S tem bomo pomagali pri nakupu nožne proteze za Anžeta, ki je v hudi prometni nesreči izgubil desno nogo. Več o Anžetovi življenjski izkušnji lahko preberete tukaj

Še vedno zbiramo tudi izrabljene kartuše ( s tem pomagamo Rdečim noskom – klovnom, ki razveseljujejo otroke v bolnišnicah) ter izrabljene baterije. Vse našteto prinesite razredniku  (1.-3. razred) ali v knjižnico.

Vnaprej najlepša HVALA vsem, ki boste tako naredili nekaj dobrega.

UVEDBA ZAMUDNINE

Ker nekateri učenci zelo zamujajo z vračanjem knjig in to se dogaja zlasti pri knjigah, ki so še posebej iskane, smo za sledeče uvedli zamudnino 10 centov/dan. Od ponedeljka, 12.10.2009 bomo začeli zaračunavati zamudnino za naslednje knjige:

knjige za domače branje (6.-9. razred)

angleška bralna značka (6. razred)

knjige za Cankarjevo priznanje : Vrane, Majnice.

Rok izposoje je 14 dni.

Tako bomo omogočili ostalim učencem, da bodo lažje prišli do iskanih knjig, obenem pa z denarjem, zbranim z zamudnino, nabavili nove. Učenci bodo zamudnino plačevali po položnici skupaj z ostalimi stroški. Predlog uvedbe zamudnine je bil sprejet na svetu šole, dne 29.9.2009.

PRVOŠOLČKI PRVIČ V KNJIŽNICI

V mesecu septembru je šolska knjižnica odprla  svoja vrata tudi prvošolčkom. Ob prvem obisku so si najprej ogledali knjižnico, nato poslušali pravljice iz knjige Kotiček na koncu sveta, potem pa izdelali čisto svoje izkaznice.

DSC01254DSC01260DSC01284

Prvošolčki knjižnico  pridno obiskujejo vsak teden skupaj z učiteljicami. 1.a razred prihaja v knjižnico ob ponedeljkih in petkih, 1.b pa ob torkih in petkih.