Dejavnosti za spodbujanje branja

KNJIŽNI CEKAR

Na šoli imamo že nekaj let navado, da za učence nižjih razredov pripravimo knjižni cekar, ki potuje med njihovimi družinami. Namen cekarja je spodbujanje družinskega branja, starše namreč vedno povabimo, da si v času, ko otrok prinese cekar domov,  vzamejo čimveč časa za to, da otrokom berejo. V cekarju so knjige, namenjene otrokom, knjiga za starše ter zvezek vtisov.

KNJIŽNA ČAJANKA

Vsako leto starše učencev od 1. do 3. razreda povabimo na knjižno čajanko, na kateri jim predstavimo kvalitetne otroške knjige, ki so izšle v zadnjem času. Ob čaju in piškotih (ki jih vedno spečemo v šoli skupaj z otroki) se pogovorimo tudi o tem, katere knjige imamo najraje ter skupaj ugotavljamo, zakaj si je vredno vzeti čas za skupno družinsko branje.

NOČ V KNJIŽNICI

Naši učenci se zelo  veselijo posebnega dogodka, Noči v knjižnici. Tega so deležni tisti učenci 2.in 3. razredov, ki so se še posebej trudili za branje (izbere jih njihova učiteljica). Večer začnemo z branjem, nadaljujemo pa s peko palačink, družabnimi igrami ter ga tudi zaključimo z branjem, ki traja pozno v noč. Otroci spijo v knjižnici v spalnih vrečah, kar je zanje posebno doživetje.

Noč v knjižnici organiziramo tudi za učence od 7. do 9. razreda (žrebamo med tistimi, ki so vsa leta opravili bralno značko). Takšna doživetja so dobra spodbuda, ki našim pridnim bralcem ostanejo v lepem spominu.

NAJ BRALEC

Vsako leto na šoli izberemo učenca, ki najbolj zvesto obiskuje šolsko knjižnico in je seveda navdušen bralec. Izberemo enega učenca na nižji ter enega na višji stopnji. Nagrajenec običajno prejme knjigo gosta, ki nas obišče ob zaključku bralne značke.

MOJA NAJ KNJIGA

Vsako leto na šoli izbiramo Naj knjigo. Učenci so ob tem povabljeni v knjižnico, kjer predstavijo svoje najljubše knjige ter oddajo glasovnice, na podlagi katerih ugotovimo, katere knjige naši učenci najraje berejo. Ob kulturnem prazniku izžrebamo tudi nagrajenca, ki prejme knjigo, ki je na naši šoli izbrana za Naj knjigo.

KNJIŽNIČAR ZA EN DAN

V tednu otroka v mesecu oktobru na šoli izžrebamo nekaj učencev, ki se lahko preizkusijo kot knjižničarji. Naši knjižničarji  z malo pomoči izpeljejo uro v knjižnici za mlajše učence, preberejo jim pravljico ter jih seznanijo s pravili obnašanja v knjižnici ter ravnanjem s knjigami.  Otrokom tudi izposodijo knjige, spoznajo pa tudi, kaj vse je potrebno, da knjiga pride na knjižno polico (knjigo z malo pomoči vnesejo v računalnik, jo požigosajo in zavijejo z zaščitno folijo).

KNJIŽNIČARSKI KROŽEK

Učenci od 6. do 9. razreda lahko obiskujejo knjižničarski krožek, pri katerem še posebno pozornost posvečamo branju in knjigam. Učenci se naučijo obdelave in izposoje knjig, pripravljajo razstave in plakate, s katerimi ostalim priporočajo dobre knjige, pomagajo pri izbiri Naj knjige, v decembru berejo pravljice mlajšim učencem, skupaj obiščemo knjižni sejem, pa še marsikaj  zanimivega.