Kulturno-tehnični dan za sedmošolce

V petek, 18. novembra 2011 smo imeli sedmošolci kulturno – tehnični dan. Najprej smo obiskali knjižnico Prežihov Voranc na Viču, nato pa Center za civilno zaščito in reševanje na Igu. Knjižnico smo obiskali v okviru projekta Rastem s knjigo, ki poteka po celi Sloveniji z namenom spodbujanja kvalitetnega branja in obiskovanja knjižnic. Knjižničarka je najprej predstavila knjižnico in dejavnosti, ki se odvijajo v njej, spregovorila je o tem, kako so se razvijale knjižnice, katere vrste knjižnic poznamo… Ogledali smo si tudi posnetek s predstavitvijo knjige Dese Muck , Blazno resno o šoli. To knjigo smo nato vsi sedmošolci tudi prejeli. Na obisk knjižnice na Viču smo se pripravili že na šoli, ko nam je šolska knjižničarka predstavila Cobisss, s pomočjo katerega lahko preverimo, ali je določeno gradivo v knjižnici na razpolago.

Nato smo se odpravili na Ig, kjer smo si ogledali Center za civilno zaščito in reševanje. Izvedeli smo, kako se tam usposabljajo gasilci. Povedali so nam, kaj moramo storiti v primeru nesreče. Pomembno je, da ohraniš mirno kri in pomagaš sebi in drugim. Ko pokličeš gasilce, jim moraš povedati: kakšna pomoč je potrebna, kje in kdaj ter kakšna nesreča se je zgodila, kdo kliče, ter koliko je poškodovanih. Po končanem predavanju smo si šli ogledat poligon, kjer vadijo in se usposabljajo za gasilce. Potem smo odšli do gasilskih avtomobilov in se po 3  z  gasilskim dvigalom-nekakšno premično lestvijo dvigovali 24 metrov visoko. Po končanem tehnično-kulturnem dnevu smo se z avtobusom odpeljali domov. To je bil poučen in zanimiv dan. Še posebno zabavno je bilo, ko smo se peljali z dvižno lestvijo.

Klara Širca